Streszczenie Otyłość jest nie tylko jednym z czynników ryzyka zachorowania na nowotwór, lecz także czynnikiem mającym wpływ na rokowania oraz przebieg terapii. W artykule przedstawiono problemy pojawiające się w praktyce klinicznej podczas wykonywania radioterapii, jednej z podstawowych metod leczenia nowotworu – od momentu zakwalifikowania pacjenta otyłego do leczenia energią promieniowania, poprzez wybór odpowiedniej pozycji terapeutycznej i zastosowania unieruchomień, planowanie i późniejszą realizację planu na aparacie terapeutycznym. Wskazano możliwe wystąpienie…
Streszczenie Współczesna radioterapia stosowana w nowotworach dolnego odcinka układu pokarmowego stała się bardziej konformalna. Rozwój systemów planowania i weryfikacji leczenia oraz wprowadzenie nowoczesnych unieruchomień pozwala na zindywidualizowanie postępowania terapeutycznego. Połączenie powyższych zalet umożliwia ograniczenie marginesu zdrowych tkanek wokół obszaru tarczowego oraz zmniejszenie dawki podawanej w narządach krytycznych w obrębie pola terapeutycznego. Niezwykle ważną rolę w realizacji nowoczesnych technik napromieniania nowotworów odbytnicy odgrywa radioterapia sterowana obrazem…
Wprowadzenie Frakcjonowanie, czyli podzielenie całkowitej dawki promieniowania przepisanej pacjentowi na mniejsze części, zostało wprowadzone na dość wczesnym etapie rozwoju radioterapii. Francuski lekarz Regaud zauważył, że ten sam efekt terapeutyczny po napromienianiu można osiągnąć, dzieląc dawkę całkowitą na mniejsze dawki (frakcje) i dostarczając promieniowanie w określonych odstępach czasu. Równocześnie taka realizacja radioterapii w sposób frakcjonowany zapewniała mniejsze uszkodzenia tkanek prawidłowych. Francuskie doświadczenia z …
Streszczenie Do testów urządzeń radiologicznych często stosowane są fantomy – obiekty imitujące tkanki pacjenta. Powinowactwo danego materiału do tkanki dotyczy zwykle tylko pewnych wybranych cech, np. w rentgenodiagnostyce i radioterapii fantomy najczęściej naśladują tkanki pod względem osłabienia promieniowania. Okazuje się jednak, że materiał, który dla wiązek fotonowych stosowanych w radioterapii odpowiada wodzie, dla energii promieniowania stosowanych w rentgenodiagnostyce może osłabiać promieniowanie znacznie…
Wczesna diagnoza choroby nowotworowej jest najtrudniejsza w przypadku dzieci. Proces chorobowy przebiega skrycie lub daje niespecyficzne objawy, jak w przypadku guzów mózgowia. Z tego powodu dzieci często trafiają do specjalistów z zaawansowanym procesem rozrostowym. Ponadto są one bardzo wrażliwe na negatywne działanie promieniowania jonizującego. Duże ryzyko stosowania promieniowania jonizującego wiąże się z występowaniem nowotworów wtórnych… Cały…
W ostatnich latach nastąpił niezwykle dynamiczny rozwój radioterapii, między innymi dzięki postępowi w technikach obrazowania. Wprowadzono trójwymiarowe techniki konformalne i technologie z modulacją intensywności wiązek promieniowania. Inną formą nowoczesnej radioterapii jest radiochirurgia. We wszystkich wymienionych technikach kluczowym dla osiągnięcia zamierzonego celu jest zapewnienie bardzo wysokiej precyzji w realizacji napromieniania. Wzrost dawki otrzymywanej przez objętość tarczową, przy jednoczesnym coraz lepszym dopasowywaniu rozkładu…
Brachyterapia, nazywana czasami curieterapią (od nazwiska Marii Skłodowskiej-Curie), jest terapią kontaktową. Polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego są siedztwie. Podstawowym zastosowaniem brachyterapii jest leczenie zmian nowotworowych, ale jest ona wykorzystywana również w terapii chorób układu krążenia, w leczeniu keloidu, nadczynności tarczycy, czerwienicy prawdziwej, chorób gałki ocznej itd. Brachyterapię stosuje się zarówno jako…
Głównymi założeniami radioterapii są uzyskanie kontroli miejscowej guza przy równoczesnej ochronie narządów krytycznych. Pierwszy cel osiągany jest w momencie zwalczenia komórek nowotworowych w procesie napromieniania pacjenta. Przyjmując założenia, że oddziaływanie promieniowania jest przypadkowe (proces stochastyczny), przeżycie pojedynczej komórki jest bardzo mało prawdopodobne oraz początkowa liczba komórek nowotworowych jest bardzo duża, prawdopodobieństwo uzyskania kontroli miejscowej PKM można wyrazić następującym wzorem… Cały artykuł…
Informacje zawarte na stronie inzynier-medyczny.pl oraz redagowane i publikowane w ramach czasopisma „Fizyk inżynier medyczny” przeznaczone są dla profesjonalistów posiadających doświadczenie, wykształcenie oraz wiedzę na temat branży medycznej posiadających kompetencje w zakresie prawidłowej interpretacji zawartych treści lub dla osób wykonujących zawód medyczny. Publikowane i kolportowane materiały nie są przeznaczone dla laików. Prezentowane w ramach publikacji wyroby oraz poruszane tematy medyczne nie mogą być interpretowane przez przeciętnego użytkownika w związku z wysokim wyspecjalizowaniem treści, które mogą wprowadzić go w błąd. Wszystkie wskazane wyżej treści przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów i nie są kierowane do publicznej wiadomości.
Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.