Model liniowo-kwadratowy w radioterapii

Wprowadzenie Frakcjonowanie, czyli podzielenie całkowitej dawki promieniowania przepisanej pacjentowi na mniejsze części, zostało wprowadzone na dość wczesnym etapie rozwoju radioterapii. Francuski lekarz Regaud zauważył, że ten sam efekt terapeutyczny po napromienianiu można osiągnąć, dzieląc dawkę całkowitą na mniejsze dawki (frakcje) i dostarczając promieniowanie w określonych odstępach czasu. Równocześnie taka realizacja radioterapii w  sposób frakcjonowany zapewniała mniejsze uszkodzenia tkanek prawidłowych. Francuskie doświadczenia z …

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. I co dalej?

W ostatnich dniach lipca 2013 Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne niektóre zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U. nr 51, poz. 265 oraz z 2012 r. poz. 470 – dalej rozporządzenie). Orzeczenie to było bezpośrednim efektem wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych…

Rozważania o dawce pierwotnej

Z punktu widzenia dydaktycznego model wiązek fotonowych opisywany w kategoriach dawki pierwotnej i rozproszonej jest szczególnie użyteczny. Model ten można stosunkowo łatwo zastosować do obszarów, w których panuje równowaga elektronowa. Tam, gdzie nie jest spełniony warunek równowagi, opis znacząco się komplikuje. Z brakiem równowagi elektronowej mamy do czynienia np. w obszarze narastania dawki – to zagadnienie jest…

Ocena możliwego obciążenia akceleratora w kontekście liczby realizowanych procedur radioterapeutycznych

W ciągu krótkiego okresu nastąpił znaczny rozwój technologiczny w tej dziedzinie, który pozwolił na skrócenie czasu pojedynczego seansu radioterapeutycznego. Przyczyniła się do tego m.in. implementacja kolimatora wielolistkowego, elektronicznej rejestracji obrazów, automatycznego sekwencjonowania pól czy rozwój technik leczenia. Otworzyło to możliwość leczenia większej liczby chorych w niezmienionym czasie pracy. Z danych porównawczych wynika, że w 2003 roku nastąpił 11-procentowy wzrost liczby napromienianych pacjentów na godzinę…

Koncepcja Równoważnej Dawki Jednorodnej w radioterapii

Głównymi założeniami radioterapii są uzyskanie kontroli miejscowej guza przy równoczesnej ochronie narządów krytycznych. Pierwszy cel osiągany jest w momencie zwalczenia komórek nowotworowych w procesie napromieniania pacjenta. Przyjmując założenia, że oddziaływanie promieniowania jest przypadkowe (proces stochastyczny), przeżycie pojedynczej komórki jest bardzo mało prawdopodobne oraz początkowa liczba komórek nowotworowych jest bardzo duża, prawdopodobieństwo uzyskania kontroli miejscowej PKM można wyrazić następującym wzorem… Cały artykuł…