Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn ich zgonów spowodowanych nowotworami. W Polsce w 2011 roku zarejestrowano 16 534 zachorowań wśród kobiet (83,19/100 000 – współczynnik zachorowalności surowy i 51,77/100 000 – współczynnik zachorowalności standaryzowany) oraz 5437 zgonów (27,36/100 000 – współczynnik umieralności surowy i 14,19/100 000 – współczynnik umieralności standaryzowany) spowodowane rakiem piersi. Liczba zachorowań na raka piersi…
Streszczenie W połowie lat pięćdziesiątych XIX wieku Heinrich Geisler opracował sposób wtapiania elektrod metalowych w szkło. Angielski fizyk William Crookes zmodyfikował rurkę Geislera tak, aby można było badać właściwości promieni katodowych. Nazwano ją rurką Crookesa. Wilhelm Konrad Roentgen prowadząc intensywne badania nad promieniami katodowymi, 8 listopada 1895 roku odkrył zupełnie nowe promieniowanie, które przenikało przez ludzkie ciało. Po tym odkryciu nastąpił gwałtowny rozwój koncepcji…
Przerwa w dostawie środków unijnych spowodowana kończącymi się Regionalnymi Programami Operacyjnymi oraz Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), jak również osłabienie koniunktury gospodarczej, nie najlepiej wpłynęły na nastroje w branży sprzętu medycznego w bieżącym roku. Takie oto wnioski wynikają z analizy PMR przedstawionej w najnowszym raporcie „Rynek sprzętu medycznego w Polsce 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013-2016”. Cały artykuł dostępny w wersji elektronicznej Flippingbook – Inżynier i…
Streszczenie Do testów urządzeń radiologicznych często stosowane są fantomy – obiekty imitujące tkanki pacjenta. Powinowactwo danego materiału do tkanki dotyczy zwykle tylko pewnych wybranych cech, np. w rentgenodiagnostyce i radioterapii fantomy najczęściej naśladują tkanki pod względem osłabienia promieniowania. Okazuje się jednak, że materiał, który dla wiązek fotonowych stosowanych w radioterapii odpowiada wodzie, dla energii promieniowania stosowanych w rentgenodiagnostyce może osłabiać promieniowanie znacznie…
Streszczenie W artykule opisano najczęściej stosowane techniki i zabiegi stosowane w kardiologii interwencyjnej, polegającej na łączeniu diagnostyki, w szczególności diagnostyki obrazowej, wykorzystującej technikę cewnikowania serca i naczyń, z mało inwazyjnymi zabiegami korygującymi wykryte patologie. Spośród najczęstszych zabiegów interwencyjnych przedstawiono kardiostymulację, koronaroplastykę, wszczepianie stentów naczyniowych, elektroablację oraz inne często stosowane zabiegi w obrębie serca z użyciem cewnikowania serca i naczyń. Słowa kluczowe: kardiologia interwencyjna,…
Odkryte w 1895 roku przez Wilhelma Roentgena promienie X bardzo szybko znalazły zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w medycynie. Od tego czasu wachlarz zastosowań promieniowania rentgenowskiego stale się poszerza i dziś trudno jest nam sobie wyobrazić współczesną medycynę pozbawioną możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, jakie niesie ze sobą promieniowanie rentgenowskie. Należy jednakże pamiętać, że promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych i dlatego stosuje się je pod ścisłą kontrolą. Cały artykuł…
Firma Medikol Systems to nowy projekt na rynku usług serwisowych aparatury medycznej w Polsce. Firma specjalizuje się w przeglądach technicznych, serwisie i kalibracji diagnostycznej aparatury obrazowej – głównie tomografów, aparatów RTG oraz Ramion C. Bogate doświadczenie inżynierów pozwala firmie serwisować sprzęt największych producentów aparatury medycznej obecnych w Polsce. Janusz Bona: Panie Mariuszu, skąd pomysł na stworzenie firmy o takim profilu działalności. Mariusz Kołodziej:…
W zakładach medycyny nuklearnej rutynowo stosuje się różnorodny zestaw izotopów promieniotwórczych, obejmujących alfa-, beta- i gamma-emitery o szerokim spektrum energii. W zależności od celu podania pacjentowi radioizotopu (obrazowanie lub terapia) oraz szczegółów badania (PET/SPEC T/scyntygrafia) zmieniają się parametry: podawane aktywności, czas pomiędzy podaniem a badaniem oraz miejsce i czas przebywania pacjenta. Wszystkie te zmienne wpływają na poziom narażenia radiacyjnego personelu pracującego w zakładzie oraz przebywających…
Informacje zawarte na stronie inzynier-medyczny.pl oraz redagowane i publikowane w ramach czasopisma „Fizyk inżynier medyczny” przeznaczone są dla profesjonalistów posiadających doświadczenie, wykształcenie oraz wiedzę na temat branży medycznej posiadających kompetencje w zakresie prawidłowej interpretacji zawartych treści lub dla osób wykonujących zawód medyczny. Publikowane i kolportowane materiały nie są przeznaczone dla laików. Prezentowane w ramach publikacji wyroby oraz poruszane tematy medyczne nie mogą być interpretowane przez przeciętnego użytkownika w związku z wysokim wyspecjalizowaniem treści, które mogą wprowadzić go w błąd. Wszystkie wskazane wyżej treści przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów i nie są kierowane do publicznej wiadomości.
Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.