Nazwa laser jest akronimem słów: wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania, tj. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Pierwszy laser (rubinowy) został skonstruowany przez Theodore`a Maimana 16 maja 1960 roku w Malibu, w Kalifornii. Urządzenia laserowe praktycznie od początku swojego istnienia znajdowały szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystywane między innymi w chirurgii, ortopedii, okulistyce, fizjoterapii, onkologii, kardiologii, stomatologii, dermatologii, dziś…
Wprowadzenie Rozwój inżynierii biomedycznej, zwłaszcza w odniesieniu do kardiologii, przyczynił się znacząco do postępu w diagnostyce oraz terapii chorób serca, a w konsekwencji do wydłużenia przeciętnego okresu życia ludzi. Na ten fakt wpłynęły głównie nowoczesne metody diagnostyki oraz skutecznego leczenia lub wspomagania krążenia z wykorzystaniem instrumentalnych technologii medycznych, takich jak zastosowania wszczepialnych kardiostymulatorów niekiedy połączonych z kardiowerterami, koronaroplastyką przezskórną, wszczepianiem stentów naczyniowych, zabiegami ablacji nieprawidłowo funkcjonujących obszarów…
We współczesnej radioterapii procedury przygotowania pacjenta do leczenia promieniowaniem jonizującym oraz weryfikacja jego realizacji nie są możliwe do przeprowadzenia bez właściwej jakości informacji obrazowej. Pod pojęciem „właściwej jakości” autorzy artykułu rozumieją w tym przypadku spełnienie takich kryteriów jakościowych i ilościowych dotyczących informacji obrazowej, które pozwalają na uzyskanie niezbędnych i precyzyjnych danych do realizacji bezpiecznej radioterapii. Cały artykuł dostępny w wersji…
Brachyterapia PDR jest znana i stosowana od początku lat 90. XX wieku,jednak w niewielu ośrodkach onkologicznych opublikowano wyniki leczenia nowotworów tą metodą. Podstawowym celem opracowania i wprowadzenia brachyterapii PDR było zastąpienie ciągłego napromieniania izotopami promieniotwórczymi o niskiej aktywności, stosowanymi w metodzie LDR i napromienianiem impulsami z określoną dla danego leczenia przerwą między nimi, przy zastosowaniu izotopów o wyższej…
Modelowanie jest doświadczalną metodą badawczą wykorzystującą modele fizyczne i matematyczne. Jako metoda poznawcza odgrywa szczególnie istotną rolę w naukach medycznych, w przypadku gdy przeprowadzanie eksperymentów fizycznych jest trudne do zrealizowania z powodu ingerencji w obiekt żywy, jak i ze względów etycznych. Wpływa na rozwój metod diagnostycznych oraz leczenie chirurgiczne. Podstawowymi elementami strategii chirurgicznej jest planowanie operacji uwzględniające optymalny dla danego stanu pacjenta wybór metody postępowania, rodzaju…
Do pozycji lidera technologicznego na rynku w zakresie implantów słuchowych austriacka firma MED-EL doszła dzięki wieloletnim inwestycjom w badania i rozwój technologiczny. Już w 1975 roku założyciele firmy zaprezentowali jeden z pierwszych w świecie implantów ślimakowych. Od tego czasu następuje stały, dynamiczny rozwój w dziedzinie, która zmieniła życie wielu ludzi z ubytkiem słuchu. Obecnie firma MED-EL z siedzibą w Innsbrucku ma w swej ofercie szerokie…
W ostatnich dniach lipca 2013 Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne niektóre zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U. nr 51, poz. 265 oraz z 2012 r. poz. 470 – dalej rozporządzenie). Orzeczenie to było bezpośrednim efektem wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych…
Streszczenie Celem artykułu jest przedstawienie zastosowań klinicznych jednoczesnego monitorowania EEG i badania fMRI – metody przedstawionej przez prof. Ewę Zalewską na łamach dwumiesięcznika „Inżynier i Fizyk Medyczny” [1] oraz odpowiedzenie na pytanie, czy pomiar czynności bioelektrycznej mózgu w trakcie badania MRI ma zastosowanie kliniczne. Słowa kluczowe: EEG, MRI, EEG-fMRI Abstract The aim of the paper was to introduce simultaneous clinical application of…
Informacje zawarte na stronie inzynier-medyczny.pl oraz redagowane i publikowane w ramach czasopisma „Fizyk inżynier medyczny” przeznaczone są dla profesjonalistów posiadających doświadczenie, wykształcenie oraz wiedzę na temat branży medycznej posiadających kompetencje w zakresie prawidłowej interpretacji zawartych treści lub dla osób wykonujących zawód medyczny. Publikowane i kolportowane materiały nie są przeznaczone dla laików. Prezentowane w ramach publikacji wyroby oraz poruszane tematy medyczne nie mogą być interpretowane przez przeciętnego użytkownika w związku z wysokim wyspecjalizowaniem treści, które mogą wprowadzić go w błąd. Wszystkie wskazane wyżej treści przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów i nie są kierowane do publicznej wiadomości.
Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.