Brachyterapia PDR jest znana i stosowana od początku lat 90. XX wieku, jednak w niewielu ośrodkach onkologicznych opublikowano wyniki leczenia nowotworów tą metodą. Podstawowym celem opracowania i wprowadzenia brachyterapii PDR było zastąpienie ciągłego napromieniania izotopami promieniotwórczymi o niskiej aktywności, stosowanymi w metodzie LDR, napromienianiem impulsami z określoną dla danego leczenia przerwą między nimi, przy zastosowaniu…
W tradycyjnych aparatach rentgenowskich testy dotyczące jakości obrazu i działania systemu automatycznej kontroli ekspozycji opierały się na wzrokowej ocenie jakości obrazu i pomiarze gęstości optycznej (zaczernienia) błony rentgenowskiej za pomocą densytometru. W systemach cyfrowych odpowiednikiem pomiaru zaczernienia jest analiza wartości pikseli w wybranym obszarze obrazu, nazywanym obszarem zainteresowania ROI (Region of Interest)… Cały artykuł dostępny w…
Z punktu widzenia dydaktycznego model wiązek fotonowych opisywany w kategoriach dawki pierwotnej i rozproszonej jest szczególnie użyteczny. Model ten można stosunkowo łatwo zastosować do obszarów, w których panuje równowaga elektronowa. Tam, gdzie nie jest spełniony warunek równowagi, opis znacząco się komplikuje. Z brakiem równowagi elektronowej mamy do czynienia np. w obszarze narastania dawki – to zagadnienie jest…
Wczesna diagnoza choroby nowotworowej jest najtrudniejsza w przypadku dzieci. Proces chorobowy przebiega skrycie lub daje niespecyficzne objawy, jak w przypadku guzów mózgowia. Z tego powodu dzieci często trafiają do specjalistów z zaawansowanym procesem rozrostowym. Ponadto są one bardzo wrażliwe na negatywne działanie promieniowania jonizującego. Duże ryzyko stosowania promieniowania jonizującego wiąże się z występowaniem nowotworów wtórnych… Cały…
Blok operacyjny jest jednym z działów szpitalnych, które wymagają bardzo rozbudowanych instalacji zabezpieczających ze względu na konieczność utrzymania zarówno wysokiej aseptyki większości pomieszczeń w jego przestrzeni, jak i zabezpieczenia trwających zabiegów pod względem bezpieczeństwa pacjenta oraz personelu, a także zapewnienia prawidłowego działania aparatury medycznej. Zabezpieczenie zadanych przez technologa medycznego prawidłowości warunków na sali operacyjnej i…
Robotyka, jako dyscyplina techniczna, zajmuje się syntezą pewnych funkcji człowieka poprzez wykorzystanie mechanizmów, czujników, zespołów wykonawczych i komputerów. Wśród działów robotyki wyróżnia się obecnie m.in. robotykę medyczną, która obejmuje manipulatory i roboty do celów chirurgii, terapii,protetyki i rehabilitacji. W chirurgii stosowane są generalnie cztery typy zrobotyzowanych systemów: 1. Roboty zastępujące asystenta w czasie operacji –…
Zarówno nauka, jak i doskonalenie umiejętności w zakresie wykorzystywania techniki i zjawiska rezonansu magnetycznego MR (Magnetic Resonance), wymagają od potencjalnego, czy faktycznego operatora, sporo wysiłku i pracy. Do pełnego wykorzystania tej metody potrzebne są wiedza fizyczna oraz znajomość anatomii i fizjologii, a także zmysł techniczny i uważna, cierpliwa obserwacja. Ważne jest to, by nie zniechęcać…
Poznanie anatomii i funkcji mózgu zawsze fascynowało badaczy. Do końca XIX wieku jedyną możliwość stwarzały badania autopsyjne. Dopiero wiek XX przyniósł możliwości obrazowania struktur mózgu z dużą rozdzielczością: CT (Computed Tomography), MRI (Magnetic Resonance Imaging) i rejestracji jego czynności bioelektrycznej EEG (Electroencephalography), a pod koniec – możliwość jednoczesnego badania struktury, funkcji i czynności fMRI (Functional…
Informacje zawarte na stronie inzynier-medyczny.pl oraz redagowane i publikowane w ramach czasopisma „Fizyk inżynier medyczny” przeznaczone są dla profesjonalistów posiadających doświadczenie, wykształcenie oraz wiedzę na temat branży medycznej posiadających kompetencje w zakresie prawidłowej interpretacji zawartych treści lub dla osób wykonujących zawód medyczny. Publikowane i kolportowane materiały nie są przeznaczone dla laików. Prezentowane w ramach publikacji wyroby oraz poruszane tematy medyczne nie mogą być interpretowane przez przeciętnego użytkownika w związku z wysokim wyspecjalizowaniem treści, które mogą wprowadzić go w błąd. Wszystkie wskazane wyżej treści przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów i nie są kierowane do publicznej wiadomości.
Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.