Zapraszam Was do przeczytania pierwszego artykułu z serii „Fizyk medyczny za granicą”, dzięki której rozpoczniemy podróż po różnych krajach wraz z naszymi kolegami po fachu. Poznamy zakresy obowiązków oraz standardy, którymi się kierują tamtejsi specjaliści, a także opiekunowie specjalizacji odpowiedzialni za kształcenie i zdobycie odpowiednich kompetencji przez ich podopiecznych.
Europejska Federacja Towarzystw Fizyki Medycznej (ang. European Federation Of Organisations For Medical Physics – EFOMP) stara się ujednolicić poziom szkolenia i kompetencji w Europie. Nie da się jednak ukryć, że systemy i rozwiązania są różne w poszczególnych krajach.
Warto zwrócić uwagę na standardy kliniczne oraz kontroli jakości, a także na to, jak odbywa się kształcenie praktyczne w ramach stażu lub rezydentury, jakie są obowiązki mentora w procesie specjalizacji, a ponadto na sposób oceny kompetencji praktycznych stażysty. Przedstawimy także stanowiska, tytuły i potrzebne umiejętności oraz zakresy obowiązków fizyków medycznych za granicą, a także wymogi formalne dotyczące ustawicznego kształcenia.
Część szczegółowych informacji dotyczących między innymi programu specjalizacji lub staży znajdą Państwo w podanych odnośnikach literaturowych, gdyż nie sposób jest opisać wyczerpująco wszystkich zagadnień w jednym artykule.
Przy okazji przybliżę Państwu sylwetki osób – autorów poszczególnych artykułów. Mam nadzieję, że ścieżki ich kariery będą inspirujące również dla studentów oraz absolwentów fizyki medycznej i pokażą możliwości rozwoju i dalszego kształcenia również za granicą.
Fizyka medyczna to z pewnością fantastyczna dziedzina, a szkolenie lub praca zarówno w kraju, jak i za granicą mogą być niesamowitą przygodą!
Serdecznie pozdrawiam
mgr inż. Edyta Fujak, Członek PTFM oraz EFOMP Zakład Fizyki Medycznej Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.