Łukasz Kliszcz, Marcin Dębiński
Siemens Healthineers
Automatyczne konturowanie w leczeniu nowotworów
W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła zachorowalność na raka, a co za tym idzie – zwiększeniu uległa również liczba pacjentów poddawanych radioterapii (RT). Aż dwie trzecie wszystkich pacjentów z chorobą nowotworową wymaga radioterapii w trakcie jej trwania1.
Każdy pacjent trafiający na oddział radioterapii wymaga planu leczenia. Pierwszym, niezbędnym krokiem w procesie planowania leczenia jest konturowanie narządów krytycznych. Powoduje to coraz większe obciążenie personelu oddziału radioterapii. Co równie ważne, należy także zapewnić wysoką jakość konturowania, by planowanie leczenia pacjentów onkologicznych było efektywne.
Postęp w dziedzinie technologii i sztucznej inteligencji może potencjalnie przyczynić się do automatyzacji powtarzalnych zadań, takich jak konturowanie zagrożonych narządów. Celem jest zmniejszenie obciążenia pracą, zaoszczędzenie czasu i standaryzacja badań przy pomocy algorytmów opartych na sztucznej inteligencji.
Wyzwania związane z konturowaniem narządów krytycznych (Organs At Risk, OAR)
W wielu placówkach prowadzących radioterapię konturowanie narządów krytycznych jest wykonywane ręcznie, co angażuje cenne zasoby kadrowe. Zadanie to jest kosztowne i czasochłonne. Dodatkowo konturowanie często wykonują różne osoby, co może utrudniać osiągnięcie spójnych wyników. Niezbędne jest również przeszkolenie operatorów w zakresie wspólnych wytycznych dotyczących konturów. Biorąc pod uwagę kwestie kadrowe, takie jak wysokie wskaźniki rotacji, konturowanie narządów krytycznych jest w dalszym ciągu wyzwaniem dla wielu placówek. Aby sprostać tym wyzwaniom, w ostatniej dekadzie wprowadzono różne rozwiązania służące do automatycznego konturowania. Niestety wyniki dostarczane przez te narzędzia często nie są klinicznie użyteczne dla specjalistów w dziedzinie radioterapii, co powoduje, że niezbędna jest znaczna korekta lub ponowny obrys konturów.
Czym jest AI-Rad Companion Organs RT?
AI-Rad Companion Organs RT to rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwia automatyczne konturowanie narządów krytycznych. Obrazy uzyskane w tomografie komputerowym są przesyłane do przetworzenia w AI-Rad Companion Organs RT. Wyniki RTSTRUCT (DICOM) mogą być następnie wysyłane bezpośrednio do systemu planowania leczenia lub przeglądane w interfejsie AI-Rad Companion Organs RT. Narzędzie AI-Rad Companion Organs RT umożliwia konturowanie narządów krytycznych za pomocą algorytmów głębokiego uczenia (AI) dla różnych obszarów ciała, w tym głowy i szyi, klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Rozwiązanie to pozwala również na stosowanie konfiguracji szablonów narządów, które można dostosować do protokołów danej placówki, by zaoszczędzić czas i poprawić standaryzację w przepływach pracy klinicznej.
1 RTAnswers.com, https://www.rtanswers.org/What-is-Radiation-Therapy, accessed July, 2020.
Pełna wersja artykułu dostępna w TUTAJ .