Prof. dr hab. n. med. Paweł Kukołowicz, konsultant krajowy w dziedzinie fizyki medycznej
W trakcie kursu zorganizowanego według programu opracowanego przez CMKP w porozumieniu z konsultantami w dziedzinach fizyki medycznej i diagnostyki obrazowej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie zadano pytanie o możliwość uznania tego kursu za równoważny z ukończeniem dwóch modułów szkolenia specjalizacyjnego: modułu ogólnego i modułu diagnostyka obrazowa. Zagadnienie uznania odbytych szkoleń, które nie odbywały się w ramach szkolenia specjalizacyjnego, reguluje art. 21 ustawy z 24 lutego 2017 roku o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. W art. 21 ustawodawca stwierdza:
„Art. 21. 1. Osoba odbywająca szkolenie specjalizacyjne może wystąpić do dyrektora CMKP z wnioskiem o uznanie za równoważne ze zrealizowaniem części programu szkolenia specjalizacyjnego kursów lub staży odbytych w kraju lub za granicą w podmiotach prowadzących szkolenie specjalizacyjne i obniżenie wymiaru godzin szkolenia specjalizacyjnego, jeżeli okres od dnia ukończenia kursu albo stażu do dnia złożenia tego wniosku nie jest dłuższy niż 5 lat”.
Z tego artykułu jasno wynika, że sam fakt odbycia kursu organizowanego zgodnie z programem CMKP nie wystarcza, aby uznać to szkolenie za równoważne szkoleniu specjalizacyjnemu. Zapis ten umożliwia natomiast zainteresowanemu wystąpienie o uznanie ukończenia danego kursu za równoważny ze szkoleniem specjalizacyjnym. Należy jednak zauważyć, że takie uznanie nie jest automatyczne. Dopiero na podstawie opinii przygotowanej przez zespół powołany przez dyrektora CMKP, dyrektor CMKP może „w drodze decyzji, obniżyć wymiar godzin szkolenia specjalizacyjnego”, czyli innymi słowy uznać za równoważne szkolenie odbyte przez osobę odbywającą szkolenie specjalizacyjne. I pragnę podkreślić jeszcze jeden istotny fakt: taki wniosek może złożyć jedynie osoba odbywająca szkolenie specjalizacyjne. Oczywiście decyzja negatywna jest również możliwa.
Natomiast warto zauważyć ciekawą konsekwencję wynikającą z art. 21 ustawy. Osoba, która nie będąc osobą odbywającą szkolenie specjalizacyjne, uczestniczyła w kursie realizowanym w ramach specjalizacji, o ile następnie rozpocznie takie szkolenie specjalizacyjne przed upływem co najwyżej pięciu lat od tego kursu, z całą pewnością uzyska zgodę na zaliczenie kursu do programu realizowanego szkolenia specjalizacyjnego. Jest to droga do skrócenia czasu odbywania szkolenia specjalizacyjnego po jego rozpoczęciu. Ten zapis może być szczególnie korzystny dla tych osób, które nie dostały się na specjalizację. Oczywiście możliwość uczestniczenia w kursach specjalizacyjnych przez osoby nierealizujące specjalizacji zależy od decyzji kierowników jednostek szkolących. Niemniej taka możliwość istnieje.
I na koniec chciałbym zauważyć, że w ramach danego modułu specjalizacji w dziedzinie fizyki medycznej jest jeszcze konieczność odbycia staży kierunkowych. Takich staży kierunkowych nie ma w programie kursów umożliwiających uzyskanie tytułu fizyka medycznego. Tym różnią się kursy umożliwiające uzyskanie tytułu fizyka medycznego i realizacja programu specjalizacji.
Zapraszamy do prenumeraty lub zakupu bieżącego wydania
WYDANIE 6/2022