Siemens Healthineers
• MAGNETOM Terra.X1 o natężeniu pola magnetycznego 7 tesli (T) zapewni doskonałą jakość obrazowania nawet najmniejszych struktur.
• MAGNETOM Cima.X2 o natężeniu pola magnetycznego 3 T ponad dwukrotnie zwiększa amplitudę gradientu3.
• W segmencie systemów najwyższej klasy są obecnie dostępne algorytmy sztucznej inteligencji (AI), które mogą skrócić czas skanowania nawet o 50%.
Podczas prezentacji nowych rozwiązań Shape 23 firma Siemens Healthineers przedstawiła dwa najnowsze systemy rezonansu magnetycznego przeznaczone do zastosowań klinicznych i naukowych: MAGNETOM Cima.X2 o natężeniu pola 3 T oraz MAGNETOM Terra.X1 o natężeniu pola 7 T. „Ze względu na wysokie natężenie pól i dużą wydajność gradientu, oba skanery będą w optymalny, jeszcze bardziej wyraźny sposób wykrywać najdrobniejsze struktury w ciele. Dzięki zastosowaniu po raz pierwszy w tych wysokiej klasy skanerach algorytmów opartych na sztucznej inteligencji, skracamy czas skanowania metodą rezonansu magnetycznego nawet o 50%4, jednocześnie poprawiając jakość obrazu” – Arthur Kaindl, Dyrektor Biznesu Rezonansu Magnetycznego w firmie Siemens Healthineers.
MAGNETOM Cima.X2
Aparat do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego MAGNETOM Cima.X2 o natężeniu pola 3 Tesli będzie wykorzystywał najsilniejszy wykorzystywany w produktach firmy gradient o amplitudzie5 200 mT/m oraz szybkość narastania gradientów wynoszącą 200 T/m/s. Jest ona 2,5 razy większa niż szybkość uzyskiwana obecnie w najmocniejszym rezonansie magnetyczny firmy Siemens Healthineers. Tak wysoki gradient może pomóc lepiej zdiagnozować choroby neurodegeneracyjne, takie jak stwardnienie rozsiane, nawet w okresach remisji. Dzięki silnym gradientom6 można wyraźniej zobrazować tak zwane mikrostruktury, co może odegrać dużą rolę w odpowiedniej diagnostyce tych chorób. Mikrostruktury trudno jest zwizualizować za pomocą klasycznego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Dzięki nowym możliwościom w tym zakresie leczenie będzie mogło być rozpoczęte wcześniej, co wpłynie na poprawę rokowań pacjentów.
MAGNETOM Terra.X1
Skaner MAGNETOM Terra.X1 o natężeniu p ola 7 T stanowi n ajnowsze osiągnięcie w dziedzinie komercyjnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. System ten zastąpi aparat MAGNETOM Terra – pierwszy skaner kliniczny 7 T wprowadzony na rynek w 2017 roku. Wyższy sygnał uzyskiwany w skanerze o natężeniu 7 T umożliwia obrazowanie o bardzo wysokiej rozdzielczości np. głowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób, w przebiegu których wykrycie najmniejszych zmian może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego leczenia. Nawet w dziedzinie obrazowania takich struktur, jak np. kolana, uwidocznienie najmniejszych zmian może przyczynić się do podjęcia decyzji za lub przeciw operacji.
Nowy sprzęt i oprogramowanie MAGNETOM Terra.X, nazwane przez firmę Siemens Healthineers „technologią Ultra IQ”, znacznie zwiększy możliwości systemu 7 T. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego przy tych ekstremalnie wysokich natężeniach pola może prowadzić do zaciemnienia obrazu, na przykład w dolnej części głowy. Dzięki skanerowi MAGNETOM Terra.X potencjalnie istotne wyniki badań są wyraźnie widoczne nawet wzdłuż krawędzi obrazu. Podczas gdy klasyczne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego działa szczególnie dobrze w obszarach ciała z dużą ilością wody nagromadzonej w tkankach, wysokie natężenie pola pozwala na lepsze uwidocznienie innych substancji w organizmie, takich jak sód. Ta forma obrazowania wykracza poza standardowe przedstawienie anatomii i umożliwia wizualizację procesów zachodzących w organizmie, takich jak np. metabolizm.
Oba nowe skanery będą oferować szeroko zakrojone innowacje, przydatne zwłaszcza w przypadku zastosowań badawczych. Jedną z nich jest nowa platforma Open Recon7. „Open Recon pozwala nam stosować opracowane przez nas algorytmy rekonstrukcji bezpośrednio w skanerze. Po raz pierwszy możemy łatwiej, sprawniej i skuteczniej przenieść nasze badania do rzeczywistości klinicznej” – mówi prof. Matthias Stuber z Uniwersytetu w Lozannie. Dodatkowo oba skanery będą oferowały systemy pomocy, które wspierają przygotowanie skanowania i samo skanowanie. Mimo bardzo skomplikowanej budowy systemy te będą łatwe w obsłudze dla każdego użytkownika. Pozwoli to na minimalizację nakładów na szkolenia i łatwą, bezproblemową integrację skanerów z istniejącą flotą urządzeń.
Dodatkowe informacje na temat MAGNETOM Cima.X dostępne są na stronie: www.siemens-healthineers.com/magnetic-resonance-imaging/ 3t-mri-scanner/magnetom-cima-x
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.siemens-healthineers.com/magnetic-resonance-imaging/ 7t-mri-scanner/magnetom-terra-x 1.
- MAGNETOM Terra.X jest w fazie opracowywania i nie jest jeszcze dostępny w obrocie handlowym. Nie można zagwarantować jego dostępności w przyszłości.
- MAGNETOM Cima.X jest w fazie opracowywania i nie jest jeszcze dostępny w obrocie handlowym. Nie można zagwarantować jego dostępności w przyszłości.
- W porównaniu z innymi systemami firmy Siemens Healthineers.
- W oparciu o dane uzyskane za pomocą MAGNETOM Cima.X. Dane w dokumentacji.
- > = 200 (+-3% dla tolerancji projektu)
- Huang S.Y., Nummenmaa A., Witzel T., Duval T., Cohen-Adad J., Wald L.L., McNab J.A. (2015). The impact of gradient strength on in vivo diffusion MRI estimates of axon diameter (Wpływ natężenia gradientu na szacunki średnicy aksonu w dyfuzyjnym MRI in vivo). NeuroImage, 106, 464-472, https://doi.org/ 10.1016/j.neuroimage.2014.12.008.
- Open Recon służy do dodawania do systemu rekonstrukcji klinicznych pod warunkiem podpisania i dopuszczenia do użytku klinicznego przez SHS. Każda inna rekonstrukcja (recon) używana np. przez badaczy jest automatycznie oznaczana jako nienadająca się do użytku diagnostycznego, co może spowodować konieczność przestrzegania przepisów krajowych.
Wersja PDF artykułu dostępna w TUTAJ .
WYDANIE 6/2022