Autorzy: Marcin Dębiński, Łukasz Kliszcz
Zmaksymalizuj wykorzystanie danych pozyskanych w procesie obrazowania
W dobie cyfryzacji optymalne wykorzystanie danych jest kluczem do sukcesu. Różnorodne metody obrazowania generują ogromną ilość danych klinicznych, które pomagają w diagnozowaniu chorób oraz wspierają proces leczenia. Co mniej oczywiste, poza aspektem czysto klinicznym urządzenia generujące dane obrazowe zapewniają dostęp do niezwykle szerokiego zasobu informacji, zwłaszcza w kontekście operacyjnego zarządzania placówką medyczną. Dodatkowe dane nie przynoszą jednak żadnych korzyści, dopóki nie przekształci się ich w przydatne informacje, które można spożytkować w praktyce.
Służba zdrowia pilnie potrzebuje cyfrowej transformacji
Obecnie większość danych, które można wykorzystać w zarządzaniu operacyjnym placówkami medycznymi, nie jest efektywnie zagospodarowywana. Są one najczęściej rozproszone w silosach danych lub po prostu zagubione. W efekcie uniemożliwia to użytkownikom systemów medycznych i kadrze zarządzającej podejmowanie odpowiednich działań usprawniających.
Internet Rzeczy Medycznych (IoMT) – dlaczego to takie istotne?
Coraz więcej urządzeń i systemów medycznych wpisuje się w schemat Internetu Rzeczy. Co to takiego?
IoT to w uproszczeniu system urządzeń elektronicznych, które mogą automatycznie komunikować się ze sobą i wymieniać dane za pomocą sieci, bez ingerencji człowieka. praktyczne zastosowanie tej koncepcji jest coraz bardziej powszechne – coraz częściej obcujemy z nią, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, jak się nazywa.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że Internet Rzeczy Medycznych (IoMT)1 rozwija się co roku o około 25%2, przyspieszając cyfrową transformację branży opieki zdrowotnej i odkreślając znaczenie danych możliwych do wykorzystania w analityce operacyjnej. Niemniej pomimo wzrostu liczby aktywnych urządzeń wspierających Internet Rzeczy Medycznych poziom wykorzystania danych nie rośnie. Szacuje się, że blisko 90% dodatkowych, możliwych do wykorzystania danych medycznych jest obecnie tracona3. Rośnie natomiast świadomość tego problemu, ponieważ aż 54% placówek służby zdrowia zgłasza trudności w dostępie do danych i integracji wielu źródeł danych4.
Jak skorzystać z digitalizacji, aby lepiej zdyskontować dane?
Odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest efektywne wykorzystanie istniejących danych w placówkach opieki zdrowotnej, jest platforma teamplay.
Podczas projektowania platformy teamplay firma Siemens Healthineers postawiła sobie konkretny cel, jakim jest wsparcie kompleksowej transformacji cyfrowej w sektorze medycznym. Stworzono holistyczny system informatyczny zapewniający dostęp do rozwiązań umożliwiających podejmowanie obiektywnych i świadomych decyzji na podstawie danych agregowanych z urządzeń medycznych.
Platforma teamplay jest przy tym w pełni skalowalna i elastyczna, co gwarantuje możliwość szybkiego wdrożenia rozwiązania skrojonego na miarę aktualnych wymagań placówki, z możliwością jego rozszerzenia w miarę zwiększania się potrzeb i parku maszynowego danej organizacji.
Główne cechy wyróżniające platformę teamplay to:
Dostępność, czyli łatwy dostęp do szerokiego spektrum oprogramowania wspomagającego podejmowanie decyzji ze wsparciem sztucznej inteligencji.
Elastyczność, czyli możliwość wyboru własnego tempa transformacji cyfrowej i oszczędność czasu po decyzji związanej z chęcią rozszerzenia prowadzonej działalności.
Skalowalność, czyli dostosowanie rozwiązania do potrzeb ośrodków o różnych poziomach zaawansowania transformacji cyfrowej oraz możliwość rozszerzania jego zakresu wraz ze zmieniającymi się potrzebami.
Interoperacyjność, która zapewnia bezproblemowy dostęp do cyfrowych rozwiązań zdrowotnych zarówno dla specjalistów opieki medycznej, jak i pacjentów.
Pełna wersja artykułu dostępna w TUTAJ .
WYDANIE 2/2022