Urszula Zięba, Sandra Modlińska
Zakład Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej, Katedra Radiologii i Medycyny Nuklearnej, Wydział Lekarski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, ul. Medyków 14, 40-752 Katowice, tel. +32 208 47 51, e-mail: smodlinska@sum.edu.pl
Streszczenie
Jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi nauki, na której oparta jest współczesna medycyna, to diagnostyka medyczna. Poszukuje się metod, które nie tylko skrócą czas badania, będą precyzyjne i dostępne dla pacjentów, lecz także pozwolą na coraz dokładniejszą analizę chorób i ich podłoża. W niniejszej pracy opisana została metoda diagnostyki, jaką jest dwuenergetyczna tomografia komputerowa. Metoda ta pozwala poszerzyć badania tomografii komputerowej o dodatkowe aspekty wpływające na jakość obrazu oraz ochronę radiologiczną pacjenta (poprzez mniejszą liczbę skanów). Wykorzystując system dwuenergetycznej tomografii komputerowej, można analizować jednocześnie zestaw danych zebranych w jednym czasie z tego samego obszaru badania za pomocą dwóch różnych energii. Dodatkowo metoda ta pozwala uniknąć artefaktów, które często powstają przy zastosowaniu tomografii jednoenergetycznej. W pracy porównano także obecnie stosowane aparaty do badań tomograficznych wykorzystujące dwie energie oraz zasady ich działania.
Słowa kluczowe: CT, DECT, SECT, obrazowanie
Wprowadzenie
Współczesne czasy stawiają przed nauką wiele nowych wyzwań. W związku z dynamicznym rozwojem cywilizacyjnym pojawiają się nowe jednostki chorobowe i zaburzenia, które wymagają szybkiej interwencji. Antybiotykooporność szczepów bakterii, wirusy i ich mutacje niosą ze sobą szereg nowych chorób oraz powikłania już istniejących. Geriatryzacja społeczeństwa oraz negatywne zmiany stylu życia powodują, że najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych są choroby serca. W celu szybkiego rozpoznania i zwalczenia różnego typu powikłań niezbędny jest rozwój diagnostyki medycznej. To dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym możliwa jest szybka ocena zmian w organizmie pacjenta. Na początku lat 70. XX wieku została wprowadzona tomografia komputerowa, która zrewolucjonizowała gałąź diagnostyczną w medycynie. Na przestrzeni wielu lat metoda ta prężnie się rozwija, wykorzystując coraz nowsze osiągnięcia fizyki i informatyki. Tomografia komputerowa (CT) jest przekrojową, trójwymiarową metodą obrazowania diagnostycznego o wysokiej rozdzielczości, wykorzystującą jednoenergetyczne, polichromatyczne promieniowanie rentgenowskie [1]. Dzięki złożoności projekcji obszaru, możliwych do uchwycenia przez liczne detektory, CT pozwala uzyskać rekonstrukcję 3D przydatną w ocenie wielu patologii [2]. Mimo swojej nieinwazyjności umożliwia otrzymanie obrazów diagnostycznie i jakościowo podobnych do inwazyjnych metod diagnostycznych. Idealnym przykładem może być tutaj obrazowanie angiograficzne CT tętnic wieńcowych, które jakościowo są porównywalne do koronarografii będącej inwazyjną metodą diagnostyczną. Dzięki możliwościom, jakie niesie ze sobą tomografia komputerowa, jej zalety, a tym samym chęć jej rozwoju, są nieocenione [2].
Cały artykuł dostępny w naszej księgarni. Zapraszamy do prenumeraty lub zakupu bieżącego wydania
WYDANIE 5/2022