Autorzy: Marcin Dębiński, Łukasz Kliszcz
Obciążenie radiologów stale rośnie
W wielu krajach liczba wykonywanych badań radiologicznych gwałtownie wzrasta. Poziom dostępności radiologów i specjalistów diagnostyki obrazowej nie nadąża jednak za tym trendem. Skutkiem jest dramatycznie zwiększone obciążenie radiologów pracą.
Kliniczni konsultanci radiologii (WTE) w Wielkiej Brytanii, obecna i szacowana podaż oraz zapotrzebowanie na lata 2014-20231
Trudna sytuacja radiologii w Polsce
Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w latach 2017-2021 liczba lekarzy ze specjalizacją w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej w Polsce wzrosła o 14%. Dziedzina ta cieszyła się też coraz większą popularnością wśród studentów medycyny. Choć to dobre informacje, specjalistów wciąż jest za mało, by sprostać dzisiejszym i przyszłym potrzebom w tym zakresie. W 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli zbadała potencjał wysokospecjalistycznej aparatury medycznej w Polsce2. Większość skontrolowanych podmiotów leczniczych nie wykorzystywała w pełni potencjału zakupionej wysokospecjalistycznej aparatury medycznej. Wynikało to m.in. z niedoboru lekarzy. Pomimo wzrostu ogólnej liczby lekarzy radiologów, specjalistów tych brakowało w niemal ⅓ skontrolowanych podmiotów. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w małych szpitalach. Na dyżurach nie było odpowiednio wyspecjalizowanych lekarzy, co wydłużało czas oczekiwania na diagnozę i było niekorzystne dla pacjenta.
Mniej czasu na analizę oznacza wyższy poziom błędów
Wraz ze skróceniem czasu, który radiolog poświęca na analizę badania, wzrasta odsetek błędów. Wskaźnik błędów retrospektywnych w badaniach radiologicznych wynosi 30%3. Przeprowadzone badania wykazują, że czynniki poznawcze w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania błędów diagnostycznych4.
Skrócenie czasu przeznaczonego przez radiologów na interpretację badań o połowę zwiększa odsetek błędów interpretacyjnych o 16,6%5.
1 The Royal College of Radiologists. Radiologia kliniczna, brytyjski spis pracowników 2018, raport. Londyn: The Royal College of Radiologists (Królewskie Kolegium Radiologów), 2019.
2 https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/niewykorzystany-potencjal-wysokospecjalistycznej-aparatury-medycznej.html
3 Berlin L (2007): Radiologic Errors and Malpractice: A Blurry Distinction.
4 Lee C, Nagy PG, Weaver SJ and Newman-Toker DE: Cognitive and System Factors Contributing to Diagnostic Errors in Radiology.
5 Berlin L: Faster Reporting Speed and Interpretation Errors: Conjecture, Evidence, and Malpractice Implications.
Pełna wersja artykułu dostępna w TUTAJ .
WYDANIE 3/2022