Szanowni Państwo! W tym roku mija 80 lat od utworzenia Pracowni Fizycznej w Instytucie Radowym przy ulicy Wawelskiej w Warszawie, przemianowanej później na Zakład Fizyki Medycznej. We współpracy z Polskim Towarzystwem Fizyki Medycznej chcielibyśmy uczcić to wielkie dzieło, zaplanowane i gorąco wspierane przez Marię Skłodowską-Curie, organizacją jednodniowego sympozjum połączonego z obchodami II Międzynarodowego Dnia Fizyki…
Początki zastosowań robotów w chirurgii Wielka precyzja i powtarzalność pracy robotów pracujących w przemyśle inspirowały do tego, aby wykorzystać je w chirurgii. Wprawdzie przeciwnicy robotów chirurgicznych przedstawiali argumenty, że robot jest urządzeniem zbyt niepewnym, żeby powierzać mu zdrowie i życie człowieka, ale świadomość potencjalnych zalet robota na sali operacyjnej przeważyła nad obawami. Pierwszym, który zastosował robota na sali operacyjnej, był Yik San Kwoh w…
Streszczenie Obecnie funkcjonujący system ochrony zdrowia podlega silnym wpływom nowoczesnych technologii. Ich wartość w ciągu ostatnich 20 lat nabrała dużego znaczenia dla rozwoju i funkcjonowania jednostek. Systemy informatyczne wykorzystywane dotychczas do podstawowego zarządzania placówką są już przeszłością. Powstają nowe narzędzia i aplikacje mające na celu wspieranie personelu medycznego i niemedycznego. Przykładem systemu nowego typu jest EHR (Electronic Health Record). Jest to aplikacja systemowa, która…
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów dorosłej populacji na świecie. Choroba niedokrwienna serca, której najpoważniejszą kliniczną prezentacją jest ostry zawał mięśnia sercowego, przyczynia się do ponad 7 milionów zgonów rocznie. W krajach europejskich na zawał serca umiera co szósty mężczyzna i co siódma kobieta. Według aktualnego raportu Państwowego Zakładu Higieny dotyczącego sytuacji zdrowotnej ludności Polski, w 2010 roku z…
Streszczenie Rozwój technologiczny akceleratorów medycznych oraz ekspansja technik dynamicznych: VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy), dMLC (dynamic MLC IMRT = sliding window IMRT) i innych spowodowały, że ich szerokie stosowanie w napromienianiu praktycznie wszystkich lokalizacji guzów stało się możliwe. Stosunkowo kontrowersyjnym zagadnieniem było stosowanie technik radioterapii wiązkami dynamicznymi w napromienianiu obszarów, w których ruchomość pacjenta oraz jego organów wewnętrznych wydają się…
Radioterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu nowotworów a nowoczesne technologie takie jak IMRT i VMAT są coraz bardziej dostępne w polskich Zakładach Radioterapii. Możliwości leczenia energią jonizującą gwałtownie wzrosły umożliwiając nowe sposoby leczenia pacjentów nawet z bardzo zaawansowanymi zmianami nowotworowymi. Rozwój inżynierii medycznej i technik komputerowych umożliwia dostarczenie bardzo konformalnego rozkładu dawki w obrębie obszarów tarczowych z jednoczesną ochroną zdrowych tkanek. Dzisiejsza radioterapia umożliwia leczenie pacjentów…
Akredytacja laboratoriów badawczych jest zazwyczaj wykonana przez krajowe jednostki akredytujące (w Polsce – Polskie Centrum Akredytacyjne). Podstawową rolą tych organów jest zapewnienie oceny laboratoriów zgodnie z normą ISO 17025. Skargi klienta, incydenty jakościowe i informacja zwrotna Skargi [4.8] Z punktu widzenia realizacji zadań przez laboratorium skargi stanowią zawsze delikatny temat, ale w rzeczywistości jest mało prawdopodobne, aby laboratorium funkcjonowało bez…
W 4 części cyklu dotyczącego ultrasonografii zostaną przedstawione składowe widma sygnału dopplerowskiego oraz sposób przedstawienia widma sygnału na monitorze. Widmo sygnału dopplerowskiego graficznie obrazuje się za pomocą prezentacji „trójwymiarowej”, gdzie x to oś czasu, y – oś częstotliwości, a z to amplituda widma lub moc sygnału. Obraz widma na monitorze przedstawiony jest dwuwymiarowo, we współrzędnych x, y, natomiast oś z przedstawiona jest…
Informacje zawarte na stronie inzynier-medyczny.pl oraz redagowane i publikowane w ramach czasopisma „Fizyk inżynier medyczny” przeznaczone są dla profesjonalistów posiadających doświadczenie, wykształcenie oraz wiedzę na temat branży medycznej posiadających kompetencje w zakresie prawidłowej interpretacji zawartych treści lub dla osób wykonujących zawód medyczny. Publikowane i kolportowane materiały nie są przeznaczone dla laików. Prezentowane w ramach publikacji wyroby oraz poruszane tematy medyczne nie mogą być interpretowane przez przeciętnego użytkownika w związku z wysokim wyspecjalizowaniem treści, które mogą wprowadzić go w błąd. Wszystkie wskazane wyżej treści przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów i nie są kierowane do publicznej wiadomości.
Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.