Warszawa, 22.09.2014 Nagrody SUPERMEDICUS po raz pierwszy w Polsce 25 października, na Wielkiej Gali rozdania nagród, poznamy laureatów pierwszej edycji konkursu SUPERMEDICUS. Jego celem jest promocja podmiotów branży medycznej, które dzięki dobrym praktykom przyczyniają się do zwiększania poziomu i dostępności usług leczniczych. Wśród nominowanych znajduje się m.in. Klinika Budzik. „Warszawska Izba Przedsiębiorców od…
Akredytacja laboratoriów badawczych jest zazwyczaj wykonana przez krajowe jednostki akredytujące (w Polsce – Polskie Centrum Akredytacyjne). Podstawową rolą tych organów jest zapewnienie oceny laboratoriów zgodnie z normą ISO 17025. Audyt jakościowy Wybór audytorów [4.14.1] Odpowiedzialność za audyty spoczywa na kierowniku ds. jakości, który może je przeprowadzić w ramach struktury wewnętrznej lub przekazać wykonanie audytów do odpowiednich jednostek zewnętrznych. Audytorzy powinni być zaznajomieni…
Wprowadzenie Jedną z metod radiologicznych wykorzystywanych w diagnostyce stomatologicznej jest badanie pantomograficzne. Jest to badanie pozwalające na obrazowanie struktur zakrzywionych twarzoczaszki. Zdjęcie pantomograficzne jest obrazem warstwowym wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy powstającym poprzez synchroniczny obrót układu lampa rentgenowska (źródło promieniowania) – detektor promieniowania wokół głowy pacjenta. Zarówno lampa, jak i detektor są umieszczone na zewnątrz pacjenta – zdjęcia zewnątrzustne. Na fotografii 1 przedstawiono zdjęcie pantomograficzne wyrostka…
Prawidłowe ciśnienie gałki ocznej zależy od równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej oka. Ciecz ta spełnia w oku podobną rolę jak krew w organizmie. U zdrowego człowieka ciśnienie oczne mieści się w przedziale 10-21 mm Hg, natomiast o nadciśnieniu mówi się, gdy wartość ciśnienia przekracza 21 mm Hg w jednym oku lub obydwu naraz. Mając na uwadze, że…
Streszczenie Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest bardzo częstym i poważnym problemem zdrowotnym wśród osób powyżej 65. roku życia. W przypadku znacznego zaawansowania choroby i po wyczerpaniu możliwości leczenia zachowawczego przeprowadza się zabieg endoprotezoplastyki. Najpopularniejszym badaniem przed wszczepieniem i po wszczepieniu endoprotezy jest klasyczne RTG (Classic Roentgenodiagnostics) porównawcze stawów biodrowych. Ocena stanu po endoprotezoplastyce stawu biodrowego wymaga wykonania bardzo wysokiej jakości radiogramów. Zgodnie z filozofią optymalizacji w…
W poprzednich częściach cyklu dotyczącego ultrasonografii omówiono podstawowe pojęcia dotyczące ultrasonografii oraz metody dopplerowskie. W części trzeciej omówimy pomiary kliniczne realizowane za pomocą USG: 1. Pomiary długości, np. kości udowej u płodu lub obwodu główki w położnictwie itd. 2. Pomiary objętości, na podstawie płaskich obrazów narządów buduje się przybliżenie elipsoidalne i za pomocą odpowiednich wzorów oblicza powierzchnie i objętość. 3. Pomiary liniowe,…
Minęło już niemal 8 lat od momentu, jak społeczności lekarskiej została przedstawiona pierwsza ocena kliniczna tomosyntezy piersi (RSNA, 2006). W tym okresie kilka tysięcy kobiet było poddanych temu szczególnemu badaniu, którego skuteczność i wartość kliniczna została potwierdzona w większości publikacji medycznych opublikowanych na przestrzeni ostatnich lat. Podczas skanowania z tomosyntezą wykonywanych jest wiele obrazów obiektu pod różnym kątem, obrazy te są następnie rekonstruowane…
Informacje zawarte na stronie inzynier-medyczny.pl oraz redagowane i publikowane w ramach czasopisma „Fizyk inżynier medyczny” przeznaczone są dla profesjonalistów posiadających doświadczenie, wykształcenie oraz wiedzę na temat branży medycznej posiadających kompetencje w zakresie prawidłowej interpretacji zawartych treści lub dla osób wykonujących zawód medyczny. Publikowane i kolportowane materiały nie są przeznaczone dla laików. Prezentowane w ramach publikacji wyroby oraz poruszane tematy medyczne nie mogą być interpretowane przez przeciętnego użytkownika w związku z wysokim wyspecjalizowaniem treści, które mogą wprowadzić go w błąd. Wszystkie wskazane wyżej treści przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów i nie są kierowane do publicznej wiadomości.
Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.